Skip to content
aktualnosci tlo
IMG 20240229 183437

01.03.2024

Pierwsza Drużyna Piłki Nożnej

Bartłomiej Walewski: Naszym celem jest zdobywanie jak najczęściej kompletu punktów

Tuż przed wznowieniem rozgrywek ligowych przeprowadziliśmy rozmowę z trenerem Marcovii Bartłomiejem Walewskim. Nasz szkoleniowiec wypowiedział się m.in. nt. zimowych przygotowań oraz nowych zawodników, którzy dołączyli w ostatnim czasie do naszej drużyny. Zachęcamy do krótkiej lektury 🙂

Panie Trenerze, można powiedzieć, że okres przygotowawczy dobiegł końca. Czy przebiegł on po Pana myśli i czy wszystko udało się zrealizować zgodnie z planem?

Bartłomiej Walewski: Plan, który sobie założyliśmy został zrealizowany i przebiegł bez większych zakłóceń. Pogoda nas oszczędziła i nie trzeba było niczego zmieniać w przygotowaniach. Mieliśmy zapewnione świetne warunki – boisko ze sztuczną nawierzchnią, halę oraz basen. Dzięki temu mogliśmy w 100% skupić się na realizacji tego co zaplanowaliśmy wraz z całym sztabem.

Wiadomo powszechnie, że trenerzy nie przywiązują dużej wagi do wyników spotkań sparingowych. Na pewno jednak każdy, w tym także Pan, chce wygrywać bez znaczenia na rangę meczu. Czy nie był Pan zatem nieco zaniepokojony pierwszymi spotkaniami gdy Marcovia remisowała bądź przegrywała z niżej notowanymi rywalami?

Bartłomiej Walewski: Z doświadczenia wiem, że często każdy trener ma inny pomysł na przygotowanie zespołu do rundy rewanżowej. Faktem jest, że mecze sparingowe graliśmy także z zespołami występującymi w niższych klasach rozgrywkowych niż my. Jednak osoby, które dokładnie śledzą piątą ligę lub okręgówkę wiedzą, że w tych drużynach są zawodnicy posiadający doświadczenie zdobyte na znacznie wyższym poziomie. Zespoły te mają aspiracje żeby awansować do wyższych lig i robią wszystko żeby to zrealizować. Oczywiście, że każdy mecz chcemy wygrać, ale celem nadrzędnym jest dobra gra w lidze a co za tym idzie zdobywanie jak najczęściej kompletu punktów.

Większość zespołów walkę o ligowe punkty rozpocznie w weekend 9/10 marca. Dla Marcovii „wiosenne” zmagania wystartują już w najbliższą sobotę w Garwolinie gdzie dojdzie do zaległego pojedynku z Wilgą. Czy z Pana punktu widzenia to dobrze, że zaczniemy ligę wcześniej czy wolałby Pan jednak wrócić do gry zgodnie z wiosennym harmonogramem i mieć ten tydzień przygotowań więcej?

Bartłomiej Walewski: Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma tutaj złotego środka. Każdy będzie mądrzejszy po rozegraniu tego meczu 🙂

Jesienią straciliśmy mnóstwo punktów na własne życzenie. Głównym tego powodem był brak skuteczności bo sytuacji, poza pojedynczymi meczami, stwarzaliśmy nadzwyczaj dużo. Czy zdaniem trenera tylko ten czynnik wpłynął na to, że obecnie zajmujemy miejsce w dolnej części tabeli czy przyczyn możemy upatrywać też w innych aspektach?

Bartłomiej Walewski: Tak, to prawda. Sytuacji bramkowych mieliśmy bardzo dużo. Po rundzie jesiennej przeanalizowaliśmy nasze stracone bramki i grono z nich straciliśmy po SFG typu rzut rożny czy rzut karny. Pracowaliśmy nad tym w trakcie zimowych przygotowań i zdecydowanie chcemy to ograniczyć w nadchodzącej rundzie.

Latem kadra Marcovii miała przejść ewolucję a koniec końców przeszła rewolucję. Teraz też doszło do zmian kadrowych, ale zostały one przeprowadzone na mniejszą skalę. Z kluczowych na jesieni zawodników odszedł jedynie Sebastian Kosiorowski. Z nowych „nabytków” od początku przygotowań miał Pan do dyspozycji czterech nowych zawodników. Na ostatniej prostej do drużyny dołączyli Jakub Szczepocki z Ząbkovii Ząbki i Cezary Petasz z Madziara Nieporęt. Czy jest Pan zadowolony z przeprowadzonych transferów i czy może Pan pokrótce scharakteryzować nowych zawodników tak żeby lepiej przedstawić ich naszym kibicom?

Bartłomiej Walewski: Oczywiście jestem bardzo zadowolony z transferów jakie udało nam się przeprowadzić. Cieszy mnie, że dołączyli do nas dobrzy i przede wszystkim doświadczeni zawodnicy. Zdecydowaliśmy się na całkowitą zmianę rywalizacji w bramce dzięki czemu mamy dwóch nowych golkiperów – młodzieżowca Kamila Cholewę oraz bardzo doświadczonego Pawła Błesznowskiego. Na bok obrony dołączył do nas Michał Wołos, który ma za sobą grę w wyższych ligach i bardzo liczymy również na jego doświadczenie. Rywalizację w ataku zwiększył Patryk Piasecki, który ma właśnie rozwiązać problem braku skuteczności pod bramką przeciwnika. Na koniec okienka transferowego udało się wypożyczyć z Ząbkovii Ząbki utalentowanego skrzydłowego Kubę Szczepockiego. Będzie to dla nas również wartościowy transfer bo daje nam opcję dodatkowego młodzieżowca na boisku. Wczoraj załatwione zostały z kolei wszystkie formalności związane z przejściem Czarka Petasza, który zwiększy rywalizację wśród obrońców.

Przez cały okres przygotowawczy pod Pana okiem trenowało kilku zawodników z naszej Akademii. Bez wątpienia jest to dla nich duże wyróżnienie oraz bodziec do dalszej pracy. Czy któryś z nich wyróżnił się na tyle żeby znaleźć się w kadrze na rundę wiosenną?

Bartłomiej Walewski: Jest to pewien proces, który założyliśmy sobie w klubie polegający na dawaniu szans zawodnikom z Akademii. Nie chciałbym tutaj wyróżniać nikogo indywidualnie. Mogę powiedzieć jedynie, że jest to bardzo ambitna grupa z dużą chęcią do trenowania.

Jak już wcześniej wspomniałem walkę o ligowe punkty rozpoczniemy w Garwolinie. Nie jest to łatwy teren, ale w poprzednim sezonie przywieźliśmy do Marek komplet punktów. Jakiego meczu możemy się spodziewać tym razem?

Bartłomiej Walewski: Tak, zdecydowanie nie jest to łatwy teren. Pokazało to właśnie poprzednie spotkanie. Jest to już jednak tylko historią. Pierwszy mecz po przerwie zawsze jest jakąś niewiadomą. Nie będę ukrywał, że jedziemy do Garwolina tylko po 3 punkty. Wszyscy liczymy na wsparcie kibiców zarówno w tym meczu jak i w całej rundzie wiosennej.

Rozmawiał Marcin Boczoń

Fot. Mariola Gawron Fotografia

FB IMG 1718812563320
Marcovia 2007 pokonała MKS Ciechanów
19.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

FB IMG 1718812400203
Zawodnicy z rocznika 2016B zmierzyli się z AMP GOOL Duczki
19.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

FB IMG 1718812287438
Wewnętrzny sparing roczników 2013C i 2014B
19.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

FB IMG 1718812133896
Grupa 2013A rozegrała wewnętrzny turniej "1 na 1"
19.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

FB IMG 1718811985199
Na zakończenie sezonu rocznik 2014C zmierzył się z Mazurem Radzymin
19.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

IMG 20240616 211918
Marcovia 2010A pokonała na koniec sezonu Świt Nowy Dwór Mazowiecki
16.06.2024

Akademia Piłki Nożnej

Partnerzy i sponsorzy

Partnerzy medialni

radio fama logo
logo tuba marek
logo builder exclusive
logo wieści warszawskie
logo wwl
logo Builder
logo mg art foto
mary loves design
logo sportowe wwl